ARFID je zkratka pro Avoidant Restrictive Food Intake Disorder. Jde o poruchu příjmu potravy, kdy je omezován druh a množství potravy a seznam přijímaných potravin se často časem zužuje.
Na rozdíl od jiných poruch příjmu potravy není touha změnit velikost nebo tvar těla pro člověka s ARFID motivačním faktorem. Motivací je typická nechuť nebo úzkost spojená se smyslovými charakteristikami jídla včetně vůně, pocitu/textury, chuti nebo vzhledu (tvar, barva atd.).
Jídlo a stolování je velmi senzoricky bohatá činnost. Ergoterapeut může u dítěte vyhodnotit poruchu smyslového zpracování.
ARFID má také často kořeny ve strachu v důsledku traumatických zkušeností. Pokud například dítě v minulosti zvracelo nebo se dusilo, může se bát, že se to bude opakovat. V případě dušení se dítě může omezit na konzumaci pouze měkkých potravin nebo potravin s kaší, aby se mohlo objevit riziko udušení.
Z toho plyne otázka – je dítě schopno potravu dostatečně rozžvýkat? Má nějaké potíže s polykáním (dysfagie)? Jedna studie prokázala dysfagii u 60 % pacientů. Žvýkací a polykací potíže jsou u dětí s PAS velmi časté a mohou být vyhodnoceny logopedem.
Dalším aspektem, který je třeba zvážit, je hypotonie (nízký svalový tonus) . Hypotonie může ovlivnit schopnost dítěte žvýkat a polykat a může také ovlivnit, zda má dítě dostatek energie a vytrvalosti, aby se v době jídla nakrmilo. Dítě s nízkým tonusem může mít potíže s podporou svého trupu při jídle. Rodiče mohou pomoci svým dětem tím, že si zapamatují pravidlo 90, 90, 90. To znamená, že by měla být pevná opora pod nohama dítěte a úhel 90 stupňů v kotnících dítěte, 90 stupňů v kolenou , 90 stupňů v kyčlích.
Další potenciální hlavní příčinou ARFID může být BOLEST. Pokud má dítě po jídle bolesti, může si jídlo spojovat s bolestí a projevovat o jídlo malý zájem.
Bolest může také pramenit z citlivosti na jídlo, která přináší gastrointestinální potíže. Použití testu citlivosti na potraviny, jako je test uvolňování mediátoru (MRT), může být užitečné při určování toho, zda nějaké potraviny mohou způsobovat bolest.
Strava selektivních jedlíků má tendenci sestávat z potravin, které mají extrémně nízký obsah vlákniny, jako jsou zpracovaná a rafinovaná zrna, jídla určená do mikrovlnné trouby, balené svačiny a smažená jídla.
Bez vlákniny není trávicí systém schopen správně fungovat. Výsledkem toho je pak velmi často zácpa.
Zácpa se dá zvládnout dietou! Nepodávejte (nikdy dlouhodobě) léky, pokud jste nezkusili dietní pomoc.
Odhady naznačují, že až 17 % rodičů autistických dětí je také vystaveno zvýšenému riziku ARFID, což představuje celoživotní riziko poruchy příjmu potravy.