Leaky gut znamená v překladu děravé střevo, nebo také zvýšená střevní propustnost. Je to zánětlivý stav, při kterém je narušena výstelka střeva a
stává se tak „děravou“, což má za následek nekontrolovatelný únik zánětlivých molekul ze střeva do krevního oběhu.
Když jíme, jídlo námi prochází spolu s bakteriemi, viry a toxiny. V tenkém a tlustém střevě je výstelka tvořena buňkami, která zaujímá roli ochranné bariéry proto, aby oddělila obsah střeva od krevního řečiště. Tato vrstva
buněk drží pohromadě těsnými spoji. Tyto malé mezery propouštějí živiny do krve a vylučují potenciálně škodlivé látky. Je to podobné jako u pytlíku s čajem – mezírky čajového pytlíku jsou tak malé, že čajové lístky zůstávají uvnitř a projde jen chuť a barva. Stejný koncept se děje ve střevě.
Střevní mikrobiom je plný miliard dobrých bakterií („probiotik“), které
hrají ústřední roli při ochraně a správné funkčnosti střevní bariéry. Bohužel vlivy prostředí jako je např. stres, léky, nevyvážený jídelníček, vysoce upravené potraviny, přísady do potravin a chemikálie často vychylují zdravou rovnováhu mikrobiomu do nezdravé natolik, že výsledkem je zánět ve střevě.
Tento zánětlivý proces rozbíjí těsná spojení mezi jednotlivými buňkami. Nyní jsou nezdravá střeva „děravá“, mezery mezi buňkami jsou větší, což znamená, že někteří „škodliví vetřelci“ prochází do krve jak se jim zachce.
Zpět k naší čajové analogii – je to, jako by tkanina čajového sáčku měla příliš velká oka a nyní máme čajových lístků plný hrnek! Když cokoli ze střev nekontrolovatelně uniká do krve, imunitní systém zakročí a detekuje vetřelce, vyhlásí poplach v celém těle a díky nervu vagusu (bloudivý nerv) putují všechny informace až do mozku. Tento alarm vede k zánětu a spouští autoimunitní reakci, která nakonec ovlivní mnoho systémů v celém těle a způsobí řadu problémů, jako je např. bolest žaludku, únavu, nepravidelnou stolici, nadýmání, plynatost, křeče, bolesti hlavy, kožní poruchy, bolesti kloubů atd. Když se děravé střevo nehojí, vede to k nepřetržitému zánětu celého těla.