Dopamin byl nazýván „motivační molekulou“, protože nám pomáhá najít hnací sílu a soustředění potřebné k tomu, abychom něco udělali. Dopamin je také zapojen do „systému potěšení“ v mozku a funguje tak, že vytváří pocit potěšení a pocit odměny za účelem motivace k výkonu.
Dopamin je neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v mechanismech motivačního chování. Jakákoli odměna, jako je jídlo, sex, vydělávání peněz, získání pochvaly atd., zvyšuje dopamin a pocit potěšení. Bohužel většina návykových drog významně zvyšuje aktivitu dopaminu v mozku :(.
Dopamin se mimo jiné významně podílí na:
Dopamin také hraje důležitou roli při ranní bdělosti, protože inhibuje produkci melatoninu norepinfrinu a vypíná produkci melatoninu ráno, když se mozek potřebuje probudit.
Aminokyseliny prekurzory dopaminu jsou L-fenylalanin a L-tyrosin. Ty se přeměňují na L-DOPAMIN a případně dopamin s tetrahydrobiopterinem, kyslíkem, železem a aktivní formou B6 (pyridoxal-5-fosfát) jako kofaktory.
Dopamin se také sám používá jako prekurzor k výrobě neurotransmiterů noradrenalinu (Nr) a epinefrinu (Epi). Dopamin je přeměněn na norepinefrin enzymem dopamin-B hydroxylázou s vitamínem C jako kofaktorem.
Nr je přeměněn na Epi enzymem fenylethanolamin N-methyltransferázou. Pokud je některá z těchto aminokyselin nebo kofaktorů nízká, omezí to syntézu těchto klíčových neurotransmiterů.
Tato konverze dopaminu na Nr a Epi je velmi důležitá pro zdravou reakci na stres. Bez ní je pravděpodobnější, že se u nich vyvine návykové chování, protože v jejich systému interaguje příliš mnoho dopaminu, což může vést k vyhoření receptorů.
Člověk by mohl mít problémy se 4 hlavními aspekty metabolismu dopaminu:
Je možné mít příliš nízkou nebo příliš vysokou produkci dopaminu. To je často způsobeno mírou stresu, pod kterou se jedinec nachází. Ve fázi I, poplachové reakce na stres, produkujeme více dopaminu a dalších katecholaminů (hormony dřeně nadledvin – dopamin, adrenalin a noradrenalin).
Ve fázi II, adrenální únavy, začnou stresové hormony prudce klesat.
Ve fázi III, kdy máme vyčerpání nadledvin, produkujeme příliš málo, protože buňky jsou „spálené“. Naše buňky vylučující dopamin mohou být zahlceny stimulem k produkci dopaminu a začnou se vypínat, což účinně snižuje naši schopnost produkovat stresové hormony na vyžádání.
Kromě toho, když je k dispozici příliš málo prekurzorů, jako je fenylalanin a tyrosin, kvůli dietám s nízkým obsahem bílkovin nebo častěji nízké kyselosti žaludku a/nebo „propustným střevům“ (velmi časté u PAS dětí), můžeme mít neschopnost produkovat dostatek dopaminu.
Navíc nízké konverzní faktory, jako je nedostatek B6, mohou způsobit neschopnost produkovat dostatek dopaminu. Také špatný spánek, hypotyreóza a hypoglykémie povedou ke špatnému doplňování dopaminu a symptomům nízkého dopaminu.
Existují některé stavy, které zvyšují rozklad dopaminu. Ukázalo se, že nestabilita krevního cukru a inzulinová rezistence zvyšují mechanismy obratu dopaminu.
Hlavním problémem je zde dopamin B-hydroxyláza, který přeměňuje dopamin na Nr. To může být blokováno toxickými metabolity produkovanými přemnožením bakterií C Diff. Mnoho jedinců s problémy se závislostí, ADHD a autismem atd. má přerůstání C Diff, které ohrožuje jejich schopnost vytvářet zdravou konverzi dopaminu-Nr.
Dalším problém je nedostatek vitaminu C a/nebo mědi, protože tyto sloučeniny jsou nezbytnými kofaktory, které spolupracují s dopamin B-hydroxylázou při přeměně dopaminu na Nr.
Když je dopamin zvýšený po dlouhou dobu, může způsobit snížení regulace dopaminových receptorů. To může být způsobeno závislostmi, které nadměrně stimulují produkci dopaminu a zahlcují místa dopaminových receptorů.
Vzpomeňte si na příklad hlasité hudby. Pokud nejste zvyklí poslouchat hlasitou hudbu, jste nejprve na zvuk velmi citliví. Pokud jste však na hlasitou hudbu zvyklí, příjde vám to normální a už ji nechcete tlumit. To se děje se všemi buňkami našeho těla.
Naše buňky mají práh citlivosti na stresové hormony. Příliš mnoho aktivity stresového hormonu buňky doslova zabíjí. Takže když neustále zaplavujeme buněčné receptory těmito stresovými hormony, automaticky tělo snižuje jejich produkci receptorových míst, aby nedošlo k zániku buňky.
Závislosti vedou k poklesu regulovaných dopaminových receptorů, a to je důvod, proč může být velmi náročné překonat závislosti. Čím horší je závažnost závislosti, tím méně regulované jsou dopaminové receptory.
Dávejte pozor, abyste to s kávou nebo tmavou čokoládou nepřeháněli, protože mohou být návykové a mohou vést k únavě nadledvin a regulaci neurotransmiterových receptorů, pokud je jíte až moc.
Kromě toho se ujistěte, že během dne konzumujete potraviny bohaté na vitamín C, jako jsou citrusové plody a zelená zelenina, nebo si vezměte další doplňky vitamínu C, abyste se ujistili, že opravdu převádíte dopamin na Nr.
Aby si tělo dokázalo vyrobit dopamin, potřebujeme dostatečně silnou žaludeční kyselinu i trávicí funkce, abychom rozložili bílkoviny na aminokyseliny, abychom mohli absorbovat L-tyrosin a L-fenylalanin. Kromě toho potřebujeme správné množství železa, mědi, zinku, vitamínu B6 a hořčíku. Pokud máme nedostatek těchto živin, nebudeme schopni produkovat dostatečné množství neurotransmiterů.
Chronický stres sníží hladinu dopaminu. Najděte věci, za které můžete být vděční, cvičte hluboké dýchání, poslouchejte příjemnou hudbu, pravidelně se vystavujte slunci, najděte způsoby, jak se smát a cíleně hledejte další strategie, jak zvládat stres právě ve vašem životě, protože každý jsme jiný.
Ujistěte se, že dodržujete protizánětlivý výživový plán s použitím skutečných a ideálně i BIO potravin, abyste zajistili správné živiny pro podporu zdravé funkce neurotransmiterů.
Užitečná může být zejména konzumace potravin bohatých na dobré tuky, jako je kokos, avokádo. Dále je důležitý také příjem velkého množství fytonutrientů z ovoce, zeleniny a bylinek.
Pokud se chystáte zlepšit hladinu dopaminu, je pro vás klíčové upřednostnit spánek. Spánek zlepšuje produkci neurotransmiterů a aktivitu receptorů. Když spíme, náš mozek vyplavuje neurotransmitery, opravuje místa receptorů a regeneruje neurotransmitery, které se použijí další den.
Konzumujte fermentované potraviny, čerstvé byliny jako je česnek, cibule, oregano, bazalka, tymián, máta peprná, zázvor atd., abyste pomohli zlepšit celkovou konstituci střevních mikrobů. Pamatujte, že přerůstání C Difficile je hlavním hráčem ve špatném metabolismu dopaminu, takže čím lépe se budete starat o svůj střevní mikrobiom, tím více snížíte C Diff a zlepšíte metabolismus neurotransmiterů.
Stanovení si zdravých cílů ve vztahu k vaší kariéře, vztahům obecně, duchovnímu a emocionálnímu růstu a fyzickému zdraví může zlepšit hladinu dopaminu. Doporučuji stanovit si cíle, které jsou pro vás výzvou, ale jsou splnitelné. Akt výzvy a dosažení cíle udělá zázraky pro váš metabolismus neurotransmiterů. Pokud jste kreativní jedinec, zkuste vytvořit něco, co vás zajímá. Může to být malování, psaní básně nebo článku, stavba něčeho rukama, příprava jídla atd.
Malé úkoly: Jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit dopa, pokud máte nedostatek, je dát si velmi malé, ale důležité úkoly. To může být tak jednoduché, jako vynést odpadky nebo si ustlat postel.
Pravidelný pohyb je dobrý pro všechny neurotransmitery. Jedinci s únavou nadledvin a nízkým dopaminem by se měli pohybovat s nízkou intenzitou, jako je chůze nebo jóga, a hodně zhluboka dýchat. Pokud jste v dobré kondici, ale chcete zvýšit hladinu dopa pro vysoký výkon, doporučuji vysoce intenzivní odporový trénink a intervalové sprinty, které významně podpoří produkci a využití dopaminu.
Mezi další věci, které vám pomohou, patří poslech příjemné hudby, pobyt na slunci a smích. Snažte se mít tyto věci v životě denně!