Anémie z nedostatku železa, jeden z nejběžnějších nutričních deficitů na světě, může způsobit příznaky, jako je například únava, pomalý růst nebo PICA (konzumace nepotravinových položek – všelijaké drobečky ze země, písek z pískoviště apod.). O případnou suplementaci železa by se pak měli obzvlášť zajímat ti, kteří nekonzumují maso.
Živočišné (hemové) zdroje:
Rostlinné (nehemové) zdroje
Tato doporučení jsou založena na doporučené dietní dávce (DDD), což je průměrná denní úroveň příjmu dostatečná pro splnění nutričních doporučení téměř všech (97-98 %) zdravých jedinců.
Muži
Ženy
Protože tělo ukládá železo v játrech, svalech, slezině a kostní dřeni, příznaky nedostatku železa se často objevují dlouhodobě, nikoli krátkodobě. Kdykoli se zásoby železa sníží, začnou se objevovat příznaky. Nedostatek železa se nazývá anémie z nedostatku železa.
Mezi běžné příznaky nedostatku patří:
Mezi rizikové faktory nízkého obsahu železa patří:
Toxicita železa může být smrtelná. Ve skutečnosti je to hlavní příčina úmrtí na otravu u dětí mladších 6 let. Užívání vysokých dávek železa může způsobit nevolnost nebo gastrointestinální potíže (zejména na prázdný žaludek), zácpu, zvracení nebo mdloby. Vysoký příjem železa může snížit vstřebávání zinku.
Často je železo testováno pouze jedním krevním testem, což není přesné vyjádření hladiny železa. Chcete-li získat co nejpřesnější informace, požádejte svého pediatra, aby provedl následující:
Doplňky železa mohou pomoci obnovit hladinu rychleji než jen samotná dieta. Tip: užívejte doplněk železa v oddělenou dobu od multivitaminu, protože vápník snižuje vstřebávání. Káva, čaj a mléko také snižují vstřebávání železa.
Moc doporučuji doplňky ve formě spreje – tyto doplňky stravy nemají za následek zácpu a bolavé bříško a jejich vstřebání do organismu je velmi rychlé a efektní.
Další tipy na doplnění: